Aktuality 07. 06. 2021

Historický úspěch: Martina Dlabajová prosadila „skládání účtů“ z aktivit EU ve prospěch malých a středních podniků

Historický úspěch: Martina Dlabajová prosadila „skládání účtů“ z aktivit EU ve prospěch malých a středních podniků

Malé a střední podniky se dočkaly zastání. Česká europoslankyně Martina Dlabajová přesvědčila unijní instituce, aby se pravidelně každý rok a v přímém přenosu na půdě Evropského parlamentu zpovídaly z toho, zda a jak se dodržují závazky vůči malým a středním podnikům. Tzv. „projev o stavu malých a středních podniků v EU“ proběhne historicky poprvé na blížícím se červnovém plenárním zasedání ve Štrasburku.

Unijní ekonomika se opírá o malé a střední podniky, které přestavují 99 % všech firem v EU. Opatření přijatá kvůli pandemii COVID-19, která zasadila ekonomice EU silnou ránu, se nebývale silně podepsala také právě na malých a středních podnicích.

„Firmy se během koronavirové pandemie zadlužily, propouštěly zaměstnance a mnoho z nich to zcela položilo. Na stranu druhou řada menších podniků a také startupů dokázala, jak tyto firmy dokážou být flexibilní a přijít s novým nápady, jak uspět. Malé a střední podniky si zaslouží náš respekt, a to o nikoliv pouze kvůli jejich houževnatosti,“ uvádí česká europoslankyně Martina Dlabajová, která v Evropském parlamentu vede Parlamentní skupinu pro malé a střední podniky a je považována za expertku na problematiku také ve své politické frakci evropských liberálů Renew Europe.

Spolu s jejím předsedou Dacianem Ciolosem se už dříve obrátila na předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyen, aby přístup unijních institucí k menším podnikům změnila. „Vyzvali jsme Evropskou komisi, aby začala pravidelně docházet do Evropského parlamentu a veřejně tu skládala účty z toho, co se vždy v uplynulém roce podařilo udělat pro malé a střední firmy v EU. Podobný dialog probíhá v celé řadě jiných oblastí, například v energetice, a funguje to. Bez jasné strategie s jasně danými kroky, které nebudeme umět vyhodnotit a říct si, kde je třeba ještě přidat, se nemáme šanci nikam posunout,“ vysvětluje Martina Dlabajová.

Tzv. projev o stavu malých a středních podniků v Unii, který se inspiroval v každoročním projevu o stavu Unie, s nímž do Evropského parlamentu přichází přímo předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen, proběhne v pondělí (7. června 2021). „Slavíme velký úspěch. Projev o stavu malých a středních podniků v Unii byl zařazen na agendu plenárního zasedání a bude probíhat pravidelně každý rok,“ uzavírá česká europoslankyně.

Další příspěvky

Kontakt