Aktuality 24. 11. 2022

Evropský parlament schválil plán digitalizace Evropy do roku 2030. Zásluhu nese česká europoslankyně

Evropský parlament schválil plán digitalizace Evropy do roku 2030. Zásluhu nese česká europoslankyně

Plenární zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku dnes přijalo politický program Cesta k digitální dekádě 2030, což je konkrétní plán EU, jak do roku 2030 dosáhnout digitální transformace ekonomiky a společnosti. Strategie počítá s tím, že se do konce desetiletí nenajde v Evropě místo bez stabilního a bezpečného internetového připojení, dojde k plné digitalizaci veřejné správy a zdravotnické péče a firmy budou zcela běžně využívat cloudové služby, umělou inteligenci nebo budou umět zpracovávat data velkého objemu. Na podobě strategie pracovala za celý Evropský parlament česká europoslankyně Martina Dlabajová (nezávislá za ANO, Renew Europe).

Plán Cesta k digitální dekádě 2030 stanovuje konkrétní cíle v oblastech zabezpečené a udržitelné digitální infrastruktury, digitálních dovedností, digitální transformace podniků a digitalizace veřejné správy.

„Stabilní internetové připojení, veřejné služby online, přístup ke zdravotnickým dokumentům odkudkoliv nebo běžně využívané elektronické faktury. To vše bude do konce roku 2030 realitou,“ uvedla česká europoslankyně Martina Dlabajová, která vedla vyjednávání o podobě strategie za Evropský parlament. Její zprávu již před tím naprostou většinou schválil výbor EP pro průmysl, výzkum a energetiku (ITRE) a finální podobu europoslankyně doladila společně s českým předsednictvím Radě EU letos v létě.

„Evropa dnes úspěšně vykročila na cestu, která nás do konce desetiletí dovede k plné digitalizaci naší ekonomiky i společnosti. Je na čase, aby občané i podniky, včetně malých a středních, začali využívat výhod, které přináší používání moderních technologií. Právě přijatý program Digitální dekáda 2030 by měl umožnit, aby i české firmy běžně využívaly např. cloud nebo umělou inteligenci,“ řekla M. Dlabajová k dnešnímu schválení legislativy plénem Evropského parlamentu, kterou podpořila drtivá většina europoslanců a europoslankyň.

EU svou vizi, která vytyčuje důležité směry, kudy se evropská sedmadvacítka musí vydat, aby skutečně dosáhla plné digitalizace do roku 2030, představila letos v březnu. Politický program „Cesta k digitální dekádě“ tuto vizi rozpracovává a obsahuje jasné a konkrétní návrhy v oblasti digitálních dovedností, digitální infrastruktury, digitalizace podniků nebo veřejných služeb. Dále počítá s maximální spoluprací mezi členskými státy, hodnocením jejich víceletých strategických plánů a v neposlední řadě i s podporou společných projektů např. v oblasti umělé inteligence či kyberbezpečnosti.

„Jako zpravodajka zodpovědná za postoj celého Evropského parlamentu, jsem při každém jednání dávala pozor, aby byly dostatečně zohledněny zájmy českých podniků, a to nejen těch velkých, ale především malých a středních a také start-upů. Nic se nezměnilo na tom, že drtivá většina firem působících v Evropě jsou právě malé a střední firmy a zaslouží si naši podporu. Česká republika v tom není žádnou výjimkou,“ řekla Martina Dlabajová.

Další příspěvky

Kontakt