Aktuality 16. 10. 2016

Mise českých podnikatelů do Bruselu a Antverp

Mise českých podnikatelů do Bruselu a Antverp

Belgie disponuje jedenáctimilionovým trhem, její obyvatelé mají moderní přístup k životu a vysokou životní úroveň. Navíc díky strategickému dopravnímu nákladnímu uzlu v Antverpách nabízí země množství podnikatelských příležitostí. Velkého obchodního potenciálu Belgie, která skýtá řadu možností i pro české firmy, si je vědoma také europoslankyně Martina Dlabajová (ANO/ALDE). Proto ve dnech 13. – 14. října 2016 iniciovala již druhý ročník obchodní mise českých podnikatelů do Bruselu a Antverp, který také financovala. Dvoudenní program v Evropském parlamentu a antverpském přístavu připravila v součinnosti s Českou podnikatelskou reprezentací při EU v Bruselu CEBRE a Hospodářskou komorou ČR.

Dvacetičlenná delegace podnikatelů a majitelů českých firem doprovázená Irenou Bartoňovou Pálkovou, viceprezidentkou Hospodářské komory ČR, strávila první den své návštěvy přímo v Evropském parlamentu. Po přivítání hostitelkou Martinou Dlabajovou si poslechli, jakými aktivitami se v parlamentu zabývá a které z oblastí mají přímý dopad i na svět evropského businessu. Řeč proto došla zejména na problematiku propojování dovedností s trhem práce a současnou diskuzi ohledně směrnice o vysílání pracovníků.

Trendy pro nadcházející rok

Do této vzdělávací části programu přispěl svojí prezentací také makroekonom Petr Zahradník, člen Evropského hospodářského a sociálního výboru, který informoval o hlavních trendech evropské ekonomiky a klíčových tématech pro nadcházející rok.

Po prezentaci se delegace přesunula do plenární místnosti, kde usedla do křesel poslanců společně s dalšími 500 podnikateli, kteří přijeli do Bruselu v rámci Evropského parlamentu podniků. Tato akce je prestižní událostí pro evropské podnikatele, kteří mají zájem vyjádřit svůj názor na politiku Evropské unie týkající se podnikání a debatovat nejen mezi sebou, ale i s hlavními představiteli Evropské unie. Podnikatelé měli možnost prezentovat své postoje a vyzkoušet si i simulované hlasování v plénu, a to ve čtyřech různých oblastech. Jeden z diskusních panelů byl zaměřen na nové dovednosti v Evropě a předsedala mu europoslankyně Martina Dlabajová. Tuto jedinečnou příležitost zprostředkovala českým podnikatelům Alena Mastantuono, ředitelka CEBRE, ve spolupráci s hlavním organizátorem akce Asociací evropských obchodních a průmyslových komor EUROCHAMBRES.

Setkání v Antverpách

Po náročném dni debatování a hlasování v Evropském parlamentu následoval přesun do přístavního města Antverpy. Zde pro delegaci připravila hostitelka mise překvapení v podobě večeře v samotném srdci Antverp za účasti významného hosta, belgického státního tajemníka Philippa de Backera. Jednou z hlavních oblastí, jež spadá do jeho portfolia, je boj proti sociálním podvodům. Našim podnikatelům se tak naskytla jedinečná příležitost prodiskutovat současné ochranářské snahy západních zemí v boji proti sociálnímu dumpingu, které způsobují českým firmám nemalé, dokonce až existenční problémy.

Druhý den obchodní mise byl již zaměřen na podnikatelské příležitosti. Program pátečního dne se odehrával v antverpském přístavu, který sám o sobě svojí strategickou pozicí, rozlohou přes 13 tisíc ha a téměř 200 miliony tun přepraveného zboží ročně skýtá jednu z největších podnikatelských šancí. České firmy se již mohou také od dubna letošního roku těšit a plně profitovat z přímého nákladního železničního spojení, spojující Ústí nad Labem s tímto klíčovým evropským přístavem v Antverpách, který pro mnoho přepravních společností slouží jako takzvaný první i poslední přístav v Evropě.

Nová partnerství

Po přivítání a absolvování přednášky ze strany Katariny Štancové z oddělení intermodální dopravy a Dannyho Deckerse, senior advisora přístavu, se podnikatelé vydali na dvouhodinovou projížďku po celém přístavu. Slova obdivu a nadšení zaznívala ze všech stran. Po skončení prohlídky na podnikatele čekal klíčový závěr programu, a to setkání se svými belgickými protějšky. V rámci B2B setkání měli čeští podnikatelé možnost setkat se se svými potenciálními obchodními partnery, vyměnit si kontakty a iniciovat počátek nových partnerství.

Českým i belgickým podnikatelů se dostalo pocty v podobě přivítání velvyslancem České republiky v Belgii Jaroslavem Kurfürstem, který stejně jako loni vyjádřil české obchodní misi svou podporu. Příjemnou atmosféru setkání i jeho exkluzivitu podpořily zbrusu nové prostory nové přístavní budovy ve tvaru diamantu, ve které se páteční program odehrával. Sídlo je unikátním dílem od architektky Zaha Hadid a bylo otevřeno teprve letos v září, pět měsíců po smrti autorky.

Druhý ročník mise byl po všech stránkách vydařený a v mnoha případech i předčil očekávání českých podnikatelů. Ať už jsou výstupem uzavřené smlouvy, lepší porozumění fungování evropských institucí nebo i nová přátelství, přínos účasti na misi je zajisté bezpochybný. Europoslankyně Martina Dlabajová na závěr mise řekla: „Jsem velmi ráda, že se nám opět podařilo navázat na stejně úspěšný první ročník mise v loňském roce. Jakožto europoslankyně s mnohaletými podnikatelskými zkušenostmi vím, s jakými překážkami se naše firmy musí potýkat a naopak, co si žádají. Proto se snažím jim pomáhat a všemožně podporovat. Reakce účastníků jsou stejně pozitivní jako loni. Pro mne je to jasný signál, že jdeme správnou cestou a že má smysl v této tradici pokračovat.“


Kontakt