Aktuality 12. 11. 2020

Martina Dlabajová vdechla život Malému princi v brněnském hantecu

Martina Dlabajová vdechla život Malému princi v brněnském hantecu

Malý princ v brněnském hantecu je konečně na světě. S nápadem převyprávět příběh francouzského spisovatele Antoina de Saint Exupéryho do brněnské hantýrky přišla sběratelka a poslankyně Evropského parlamentu Martina Dlabajová, která ke spolupráci oslovila legendárního brněnského diskžokeje a moderátora Jindru Eliáše. Knižní novinka s názvem Malé principál vychází v tyto dny v Nakladatelství JOTA.

„Knižní vydání Malého prince sbírám celý svůj život, má sbírka publikací v nejrůznějších jazycích a nářečích má už přes 240 knih. Brněnský hantec v ní však dosud chyběl, a proto jsem se rozhodla to napravit. Jindra Eliáš i JOTA byli mým nápadem nadšení a souhlasili, že do toho se mnou půjdou. Věřím, že tím uděláme radost všem, kteří mají tuto knížku rádi, a také těm, kteří si v této době chtějí přečíst inspirativní příběh. Jestli se nám to povedlo, musí posoudit čtenáři,“ uvedla europoslankyně Martina Dlabajová.

Knížka Malé principál vychází v Nakladatelství JOTA jako novinka z ediční řady Beletrie a doprovází ji originální ilustrace Aleše Leznara.

Martina Dlabajová je vášnivou sběratelkou knižních vydání Malého prince již dlouho. Její sbírka je považována za jednu z největších ve střední Evropě a obsahuje například francouzské vydání z roku 1943. M. Dlabajová vlastní také vydání v Braillově písmu, ve čtyřech různých indonéských nářečích, v khmerštině z Kambodže nebo v sinhálštině ze Srí Lanky. K překladu do brněnského hantecu ji inspirovalo vydání v italském dialektu z regionu Friuli, kde řadu let žila a podnikala. Svou sbírku Malých princů v minulosti vystavovala ve Zlíně a v Brně, jinak ji má především pro své vlastní potěšení. Ráda by ji rozšířila o vlastní vydání v dalších českých a moravských nářečích.

Jindra Eliáš je známý moderátor a první moravský diskžokej, brněnský fanoušek a patriot. V legendárním klubu na Šelepce vymyslel a moderoval úspěšné Oldies party, které získaly titul Zlatý MAX jakožto nejlepší diskotéka v Česku. Od roku 2010 vysílá na vlnách Českého rozhlasu Brno svůj vlastní pořad Starobrněnské kolo. Od roku 2015 je jedním z moderátorů Nočního proudu na Českém rozhlase Dvojka. Přátelil se s legendárním Frantou Kocourkem, je znalcem brněnského hantecu a objevil se také jako autor a interpret na dvou CD písníček a humoru v brněnské hantýrce HANTEC I a II.

„Néni merchna jako merchna, néni principál jako principál. Tentok je fakt jenom jeden – Malé principál Antoina de Saint-Exupéryho, jedna z néslavněších bichlí na naší šterně.Malé principál, kózelné merchnové kalósek, doplachtí na Zemi ze vzdálenéch veldů, aby se kdesik v africké póšti scuknul s autorem této bichle a hókl mu story svýho lajfu. Ale hókne mu daleko víc: tajemství čistý hercny, dobra a krásy.Totok je fakt láčová bichla, kerá si hnedka nande tympl u vaší hercny, jako si našla u fšech čtenářskéch generací před vama, a ke který budete i pozdijá imrvére házet vratislava.“


Kontakt