Aktuality 06. 05. 2024

Martina Dlabajová propojila Nové Město na Moravě s italským Sarmede, kde působil český umělec Štěpán Zavřel

Martina Dlabajová propojila Nové Město na Moravě s italským Sarmede, kde působil český umělec Štěpán Zavřel

Europoslankyně Martina Dlabajová iniciovala jednání mezi zástupci českého města Nové Město na Moravě a italským Sarmede, které je známé působením a tvorbou českého umělce Štěpána Zavřela. Součástí delegace z ČR byl také starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda nebo ředitelka Horácké galerie Věra Staňková.

Severoitalské město Sarmede je známé tím, že v něm tvořil český umělec Štěpán Zavřel, který tu po sobě zanechal nesmazatelnou stopu. Vidět je doslova na každém kroku. „Mým dlouhodobým snem je dovést tuto stopu také do Štěpánova domova - Česka. Aby z jeho ilustrátorských, grafických a malířských děl měli radost nejen Italové, ale také Češi,“ uvedla česká europoslankyně Martina Dlabajová, která zprostředkovala první kontakty české strany s italskou.

„Věřím, že jedním z impulsů, jak Zavřelovo dílo ještě více přiblížit českému publiku, byl i první krok k propojení Sarmede a Nového Města na Moravě. Třeba přes skvělou tamní Horáckou galerii. Uvidíme, jak se bude spolupráce dále rozvíjet, ale už nyní vím, že nakročeno je dobře,“ dodala.

Štěpán Zavřel (1932-1999) byl český ilustrátor, animátor, grafik, malíř a spisovatel. Byl žákem Jiřího Trnky. V roce 1958 emigroval do Itálie a usadil se u severoitalského města Sarmede. Je autorem mnoha dětských knih a ilustrací pro děti. O jeho odkaz pečují dvě muzea v Itálii – Museo Štěpán Zavřel v Sarmede a Museo Artistico Štěpán Zavřel na zámku brazza u Udine na severu země. V Sarmede jsou po něm pojmenovány ulice, náměstí a rovněž mezinárodní letní škola pro ilustrátory.


Další příspěvky

Kontakt