Aktuality 01. 05. 2020

Europoslankyně Dlabajová podpořila novou výsadbu stromů u vily T. Bati ve Zlíně

Europoslankyně Dlabajová podpořila novou výsadbu stromů u vily T. Bati ve Zlíně

Centrum Zlína se pyšní unikátním areálem Tomáše Bati. Kromě samotné vily, která připomíná největší období rozkvětu města za působení světoznámého podnikatele, se jedná i o přiléhající rozlehlý park. Jeho porost byl v posledních letech zasažen kůrovcem, což neuniklo žádnému z návštěvníků. Stejně tak ani dvěma českým europoslankyním, které se při loňské návštěvě rozhodly pomoci k nápravě.

Do roka a do dne splnily slib. Při loňských oslavách 1. Máje ve Vile Tomáše Bati ve Zlíně slíbila europoslankyně a zlínská rodačka Martina Dlabajová podpořit výsadbu nových stromů v areálu, kde má svou poslaneckou kancelář. Přidala se i její kolegyně Dita Charanzová, kterou zelený kout v centru Zlína okouzlil. Dnes v zeleném parku roste 20 nových stromů, které nahradily smrkový porost zpustošený kůrovcem.

„Při pohledu na pařezy, které se musely pokácet kvůli napadení kůrovcem, se člověku až svíralo srdce, jak smutný to byl pohled. Neváhala jsem ani chvilku a domluvila se s Nadací Tomáše Bati na finanční podpoře nové výsadby v hodnotě 30 tisíc korun. Zahrada, která zabírá polovinu pozemku kolem vily, si to zaslouží,“ uvedla M. Dlabajová. Místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová poslala 15 tisíc korun a přispěla i Nadace T. Bati, která zajistila novou výsadbu listnatých stromů.

„Jsou místa, kde se psala naše novodobá historie. Zlín k nim bezpochyby patří, a to právě díky Tomáši Baťovi a jeho revolučním myšlenkám. Bylo mi ctí přispět k tomu, aby se areál s jeho připomínkou navrátil ke svému původnímu stavu. A víte co? Moc ráda se sem kdykoli vrátím. S velkou pokorou a úctou k tomu, co Tomáš Baťa nejen pro Zlín vykonal. To místo má své neopakovatelné kouzlo, velmi na mne zapůsobilo,“ říká Dita Charanzová, místopředsedkyně Evropského parlamentu.

„Na podzim 2019 jsme vysadili na východní i západní straně parku buky a duby. Letos na jaře jsme dosadili i kanadské javory, které svými červenými listy rozzáří novou výsadbu,“ uvedl ředitel Nadace T. Bati Pavel Velev. Podle jeho slov lýkovec zničil asi 120 vzrostlých smrků v průběhu tří měsíců. Stromy byly u vily zasazeny v polovině 20. století.

„Jako by ty stromy odcházely s posledními Baťovci a osobnostmi ze zlaté éry starého Zlína. Doufám, že nové stromy porostou do radostné a prosperující budoucnosti města, která nás určitě čeká. Stromky, které jsme vysázeli už na podzim, zdárně přežily první zimu, a proto jsem přesvědčená, že se to podaří. Jako zlínská patriotka si ani nemohu přát nic jiného,“ dodala M. Dlabajová.


Další příspěvky

Kontakt