Aktuality 03. 04. 2020

Europoslanci spojili síly a požadují zastavení těžby v dole Turów

Europoslanci spojili síly a požadují zastavení těžby v dole Turów

Polské ministerstvo klimatu prodloužilo v druhé polovině března licenci na těžbu hnědého uhlí státní elektrárenské společnosti PGE v dole Turów, který se nachází v těsné blízkosti českých hranic o dalších šest let. Pokud by se tak nestalo, stávající těžební licence by vypršela letos v dubnu.

Rozhodnutí polských úřadů vyděsilo ekologické organizace a také obyvatele příhraničních obcí. Ti dlouhodobě upozorňují na ztrátu pitné vody a také na větší koncentraci hluku a prachu. Polská strana zásadní dopady na krajinu i život obyvatel na české a německé straně hranic popírá a tamní úřady ignorují také stížnosti českého ministerstva životního prostředí či Libereckého kraje. Podobně postupovaly také v případě rozhodnutí o prodloužení těžby.

Čeští a němečtí europoslanci se proto spojili a včera se obrátili na předsedu Evropského parlamentu Davida Sassoliho. Požadují, aby se i tato instituce vložila do sporu a přiměla Polsko, aby s těžbou přestalo. „Když jde do tuhého, tak umíme táhnout za jeden provaz. Jsem za tuto iniciativu ráda a doufám, že se nám společně podaří přesvědčit vedení Evropského parlamentu, že není možné stát se založenýma rukama. Dle našeho názoru se jedná ze strany Polska o jednoznačné porušení evropského práva,“ uvedla k tomu česká europoslankyně Martina Dlabajová.

Dopis adresovaný Sassolimu podepsalo celkem 10 europoslanců napříč politickými skupinami v EP. V abecedním pořadí jde o: Annu Cavazzini (Greens/EFA, SRN), Martinu Dlabajovou (Renew Europe, ČR), Ditu Charanzovou (Renew Europe, ČR), Kateřinu Konečnou (GUE-NGL, ČR), Ondřeje Knotka (Renew Europe, ČR), Mikuláše Peksu (Greens/EFA, ČR), Stanislava Polčáka (EPP, ČR), Michaelu Šojdrovou (EPP, ČR), Veroniku Vrecionovou (ECR, ČR) a Tomáše Zdechovského (EPP, ČR). Celé znění dopisu, který inicioval europoslanec Zdechovský, najdete níže.

Martina Dlabajová na možné porušení práva EU polskými úřady kvůli rozšíření těžby v dole Turów upozorňovala už v minulosti a obrátila se kvůli tomu na Evropskou komisi. Vyzvala ji, aby celou záležitost posoudila a co nejrychleji vynesla stanovisko.

Více informací naleznete zde.


Kontakt