Aktuality 09. 11. 2016

Baťovy úvahy a projevy vycházejí poprvé anglicky

Baťovy úvahy a projevy vycházejí poprvé anglicky

ZLÍN/BRUSEL – Nadčasové myšlenky proslulého podnikatele Tomáše Bati představuje jeho kniha Úvahy a projevy. Byla publikována už v roce 1932 a nyní se poprvé dostane na veřejnost v anglickém jazyce. Při příležitosti oslav 140 let od narození T. Bati ji pod názvem Reflections and Speeches vydává Nadace Tomáše Bati. Vydání finančně zajistila Martina Dlabajová, poslankyně Evropského parlamentu ze Zlína. Společně ji poprvé představí veřejnosti ve středu 16. listopadu 2016 na slavnostním uvedení knihy v Bruselu.

„Tomáš Baťa patří mezi nejvýznamnější světové podnikatele. Bohužel politická a společenská situace v Československu po roce 1945 nedovolila tuto jedinečnou podnikatelskou filozofii dále šířit. Dnes přichází konečně čas, kdy začínáme objevovat význam Tomáše Bati a jeho vizí, a s pokorou studujeme jeho myšlenky, které shledáváme jako nadčasové,“ uvedl Pavel Velev, ředitel Nadace Tomáše Bati. Podle něj potřebují i dnešní lidé dodávat odvahu a hledají motivaci. „Doporučil bych každému, aby si tuto knihu přečetl,“ dodal.

„Myšlenky Tomáše Bati patří k těm, které jsou aktuální i po sto letech. Zaslouží si, aby se jimi mohli inspirovat i zahraniční čtenáři,“ komentovala nápad Nadace T. Bati přeložit známé projevy a úvahy do angličtiny zlínská rodačka M. Dlabajová. Význam anglického vydání podpořil i český velvyslanec Martin Povejšil, který pro křest knihy poskytl zázemí v prostorách Stálého zastoupení ČR při EU v Bruselu. „Křtít se bude pravou moravskou slivovicí,“ prozradila M. Dlabajová.

Podle Veleva Tomáš Baťa nepředstavuje jen úspěšného podnikatele, ale je důkazem, že člověk se silnými morálními zásadami, člověk oceňující práci a odvahu, respektující pravdu má možnost a předpoklady k úspěchu. Jeho základem je schopnost překonávat překážky a nepodléhat neúspěchu, který pro Tomáše Baťu hnacím motorem. „Důležitý je přesah vizí Tomáše Bati, který byl velkým zastáncem nových technologií a inovací, a přesto tvrdil, že základem úspěšné firmy nejsou stroje a technologie, ale člověk,“ zdůraznil P. Velev.

Nadace T. Bati sídlí v původní rodinné vile Baťových v centru Zlína, odkud je vidět na areál bývalých Baťových závodů. V nejvyšším patře této krásné historické budovy, kde se mnoho myšlenek Tomáše Bati zrodilo, má sídlo i poslanecká kancelář Martiny Dlabajové. Anglické vydání Baťových myšlenek bude prodávat Nadace T. Bati právě na této adrese.


Kontakt