Rozpočet EU a jeho přidaná hodnota
O peníze jde vždy až v první řadě. Proto rozpočet EU patří k mým velkým prioritám. Cítím se zodpovědná za to, že se ani euro nezakutálí, kam nemá. I za to, že prostředky poputují zejména na projekty s vysokou přidanou hodnotou. A když se mi něco nezdá, neváhám si pozvat „na kobereček“ ani ty nejvyšší z nejvyšších.
Rozpočet EU se schvaluje každý rok. Přibližně 80 % financí putuje na projekty do jednotlivých členských zemí, asi 13 % jsou investice mimo EU a 7 % spolkne administrativa.
Výbor pro rozpočtovou kontrolu, kde jsem už roky místopředsedkyní, střeží, aby prostředky úspěšně doputovaly k adresátům. Kontroluje, jak byly využity a zda přinesly, co slibovaly. Díky své funkci místopředsedkyně jsem také u každé legislativy, která se týká řízení rozpočtu nebo zajišťování evropských finančních zájmů. Paragrafy se tedy nemůžou změnit, aniž bych o tom věděla.
CO PRO ROZPOČET EU A JEHO KONTROLU DĚLÁM
Troufám si neskromně tvrdit, že víc, než je v Bruselu zvykem. Vím, že je kontrola účtů Evropské komise v institucích EU považována za vysoce prestižní úkol, a tak ho plním se vším nasazením, kterého jsem schopna.
Můžu se například pochlubit, že se mým přičiněním stalo stálou součástí závěrečných zpráv poučení z chyb i inspirace nejlepšími přístupy.
Mám v oblasti rozpočtu své mety, kterých se snažím dosáhnout. Opravdu hodně mi jde o zvýšení podpory projektů s vysokou přidanou hodnotou, k nimž řadím zejména ty ze sféry výzkumu a inovací, regionálního rozvoje a investic do lidí.
Neustále se pokouším prosadit zjednodušení čerpání peněz, krotit byrokratického šimla. Když jsme řešili víceletý rozpočet EU na roky 2021–2027, dala jsem do toho všechny síly. Podařilo se toho prosadit hodně…