Aktuality 15. 09. 2023

ZÁZNAM: Projev k nové pomoci pro malé a střední podniky na plenárním zasedání ve Štrasburku

ZÁZNAM: Projev k nové pomoci pro malé a střední podniky na plenárním zasedání ve Štrasburku

Malé a střední firmy v Evropě se mají dočkat úlev a nezbytné pomoci, aby překonaly kritické období po pandemii COVID-19 a důsledky ruské agrese na Ukrajině. Martina Dlabajová vystoupila na plenárním zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku, aby nutnost rychlé pomocné ruky malým a středním firmám ještě více zdůraznila. Pusťte si její slova ze záznamu.

Pusťte si její slova ze záznamu.

Nebo si její projev přečtěte:

"Paní komisařko.

V Evropském parlamentu jsem už 9 let. A teprve dnes mohu s přesvědčením a čistým svědomím říct, že se malým a středním podnikům konečně dostává pozornosti a péče, kterou si zaslouží.

Dříve jsem podnikala, vedla malé firmy a věřila, že si Evropa uvědomuje a oceňuje jejich význam v ekonomice i společnosti. Moje zklamání z toho, že to tak není a že jsem žila v iluzi, bylo obrovské. A občas ho cítím stále.

Podnikatelé jsou ti, kdo vytváří pracovní místa. Kdo přináší Evropě prosperitu. Nikdo je však neposlouchal, nikdo neřešil jejich problémy…

Renew Europe, kde vedu SME Taskforce, už dlouho zdůrazňujeme, že musíme podnikatelům naslouchat.

Podnikatelé jsou ti, kdo vytváří pracovní místa. Kdo přináší Evropě prosperitu. Nikdo je však neposlouchal, nikdo neřešil jejich problémy…

A dnes to řekla i předsedkyně Komise. A já jí za to děkuji a tleskám. Její dnešní projev by si měli poslechnout všichni podnikatelé, aby věděli, že Evropa na ně už nezapomíná.

Aspoň doufám, že to nebyla jen planá slova. Sliby se mají plnit. A našim podnikům to dlužíme. Času už ale není moc.

A tady končí chvála.

Včera Komise představila balíček úlev pro malé a střední podniky. Bravo! Ale je to pozdě. Úlevy byly slíbeny už před rokem! Čas utíká a podnikatelé stále nemají v rukou nic.

Včerejší návrhy, jako je jmenování vyslance pro SMEs, lepší zohlednění potřeb malých podniků při tvorbě legislativy, přísnější pravidla pro opožděné platby, zjednodušení daní v přeshraniční činnosti, větší důraz na výuku dovedností zaměstnanců, podpora snazšího převodu podniků na nové vlastníky či lepší přístup k financím, to vše beru jako první krok. Ne jako konečnou metu.

Jsme teprve na začátku, tak udělejme těch důležitých kroků víc.

Zaměřme se víc na kumulativní a nepřímé dopady legislativy, co nejrychleji snižme ohlašovací povinnosti a omezme papírování. Buďme opatrní a pečliví i při posuzování státní podpory a vytváření průmyslové politiky.

Za každého jednoho podnikatele v Evropě.

Hlavně ale dbejme na to, aby se podnikatelé dočkali skutečné pomoci a konkrétních kroků co nejdříve. Nejpozději do konce mandátu.

Milá Komise, budu tyto kroky sledovat zblízka – za každého jednoho podnikatele v Evropě."


Kontakt