Aktuality 27. 04. 2018

Salon filmových klapek poprvé zavítal do Bruselu

Salon filmových klapek poprvé zavítal do Bruselu

Unikátní umělecká díla od předních českých výtvarníků ztvárněná na filmové klapce se ve dnech 23. – 27. dubna představila v prostorách Evropského parlamentu v Bruselu. Akce se konala pod záštitou a za finanční podpory europoslankyně Martiny Dlabajové.

Výstava v Bruselu se letos stane jedinou zahraniční zastávkou, kde si milovníci výtvarného umění mohou letošní kolekci klapek prohlédnout.

„Slavné zlínské klapky nepředstavují jen unikátní výtvarná díla. Chtěla bych svým evropským kolegům představit zajímavou cestu, jak dražbou klapek podporuje festival mladé filmaře. Bez nových autorů by neměla evropská kinematografie žádnou budoucnost,“ zdůraznila jedinečnost projektu Martina Dlabajová. Zlínská rodačka chce také Zlín Film Festivalu najít v Bruselu nové zajímavé partnery.

Cesta Salonu filmových klapek bude zakončena 27. května ve Zlíně, kdy se během 58. ročníku Zlín Film Festivalu uskuteční již tradičně aukce těchto mimořádných uměleckých děl.

Klapky slavných

Mezi výtvarníky, kteří filmovou klapku povýšili na umělecké dílo, nechybí ani letos taková jména, jako Kristian Kodet, Jiří Slíva, Ivan Baborák, Boris Jirků a další významní čeští výtvarníci. „Ti ve své tvorbě nejsou nijak omezení a mohou svobodně tvořit dle vlastní inspirace a fantazie,“ uvádí předseda správní rady nadačního fondu FILMTALENT ZLÍN a prezident Zlín Film Festivalu Čestmír Vančura a dodává: „Řada z nich na svých klapkách zobrazuje často filmové nebo dětské motivy, které jsou mezi dražiteli velmi oblíbené a vyhledávané.“

Aukce pro talenty

Výtěžek aukce bude stejně jako v přechozích letech věnován na podporu autorských snímků studentů filmových škol a dalším začínajícím tvůrcům. Hned v pondělí 28. května dopoledne vybere Nadační fond FILMTALENT ZLÍN na základě soutěže projekty (výstavy, dokumentární, hrané a animované filmy), které budou díky aukci podpořeny.

Za dosavadních 20 ročníků existence Salonu filmových klapek vzniklo přesně 2222 umělecky ztvárněných filmových klapek. Během 57. ročníku Zlín Film Festivalu bylo toto jubileum jedním z jeho hlavních témat. Nyní jej připomíná také unikátní publikace „Salon filmových klapek 1998 – 2017 Zlín,“ která vyšla v listopadu 2017. Obsáhlá kniha podrobně mapuje jednotlivé ročníky, zahrnuje kompletní přehled všech vytvořených klapek, komentáře výtvarníků i úspěšných dražitelů klapek a představuje také více než 350 projektů, které byly celkovou částkou přes 30 miliónů korun získaných z dražeb těchto uměleckých děl podpořeny.

Zdroj: www.zlinfest.cz


Další příspěvky

Kontakt