Aktuality 30. 04. 2020

Rakousko v krácení přídavků na děti couvá. Vyslyšelo stížnost české pendlerky

Rakousko v krácení přídavků na děti couvá. Vyslyšelo stížnost české pendlerky

Rakouský Spolkový finanční soud vydal rozhodnutí předložit tzv. indexaci přídavků na děti Soudnímu dvoru EU. Stalo se tak po stížnosti české pendlerky. Informaci dnes přinesla česká ambasáda ve Vídni. O to, aby se případem zabýval Soudní dvůr EU, dlouhodobě usiluje také Evropský parlament. V čele tamní iniciativy stojí česká europoslankyně Martina Dlabajová, která kroky rakouské vlády ohledně indexace dlouhodobě kritizuje a označuje je za diskriminační.

Nižší přídavky na děti vyplácejí rakouské úřady cizincům pracujícím v zemi již od ledna loňského roku. Odvolávají se při tom na zákon, na jehož základě dochází k vyplácení přídavků na děti v různé výši, a to v závislosti na tom, zda se jedná o domácí pracovníky, nebo cizince, jejichž děti však v Rakousku trvale nežijí.

Tato praxe zasáhla citelně také české rodiny. Podle informací českého ministerstva zahraničí se týká více než 8 tisíc českých dětí. Nejčastěji se jedná o děti tzv. pendlerů, kteří žijí v příhraničí a za prací dojíždějí. Přídavky těmto rodinám poklesly až o 40 procent.

„Rozhodnutí rakouského Spolkového finančního soudu obrátit se na Soudní dvůr EU vítám. Věřím, že rozhodne ve prospěch všech českých pracovníků, kteří jezdí za prací přes hranice,“ uvedla česká europoslankyně Martina Dlabajová (nezávislá za ANO), která se záležitostí dlouhodobě zabývá v Evropském parlamentu. „Neustále tlačím také na Evropskou komisi, aby v tomto případě ze své pravomoci zasáhla. Jsem přesvědčena, že se jedná o diskriminaci a rozdělování osob na dvě kategorie. Rakouský zákon je jasný příklad toho, kdy se jedna země EU snaží omezovat práva pracovníků z jiného státu EU. To je něco, co bychom neměli v moderní Evropě dopustit,“ dodala.

Už v reakci na vstup rakouského zákona do praxe se začaly objevovat první občanské žaloby, a to i mezi českými občany.

Evropská komise na konci ledna 2019 spustila proti Rakousku řízení a vyzvala rakouskou vládu, aby zavedení nových pravidel vysvětlila. Vídeň kritiku ze strany Evropské komise odmítla. V červenci 2019 proto Brusel zaslal rakouské vládě odůvodněné stanovisko, ve kterém uvedl, že Vídeň nerozptýlila podezření, že se jedná o diskriminaci. Evropská komise se nyní může obrátit na Soudní dvůr EU. V krajním případě Rakousku hrozí vysoké finanční sankce.


Další příspěvky

Kontakt