Aktuality 21. 01. 2022

Rakousko porušuje kvůli přídavkům na děti právo EU. Češi čekají na doplacení

Rakousko porušuje kvůli přídavkům na děti právo EU. Češi čekají na doplacení

Podle stanoviska generálního advokáta Soudního dvora EU je tzv. indexace rodinného přídavku a daňových výhod, které poskytuje Rakousko pracovníkům z jiných členských států EU, v rozporu s právem EU. V případě České republiky se jedná o deseti tisíce dětí.

Tisícům českých rodin svitla naděje. Generální advokát Soudního dvora EU v Lucemburku Richard de la Tour vydal ve čtvrtek 20. ledna 2022 stanovisko, ve kterém uvedl, že tzv. indexace přídavků na děti odporuje unijnímu právu. Jinými slovy, že platí, že pracovníci, kteří jsou státními příslušníky jiných členských států EU, musí mít v Rakousku možnost využívat stejných přídavků a daňových výhod jako rakouští pracovníci. A to bez ohledu na místo bydliště jejich dětí. „Přispívají na financování rakouského sociálního a daňového systému stejným způsobem jako rakouští pracovníci,“ vysvětlil v tiskové zprávě de la Tour.

„Stanovisko generálního advokáta Soudního dvora EU ohledně indexace rodinných přídavků a daňové výhody pro děti zahraničních pracovníků v Rakousku, které však mají trvalý pobyt v jiném členském státě, vítám. Je to skvělá zpráva pro české pendlery, kteří dojíždějí za prací do Rakouska a své rodiny nechávají doma,“ komentovala stanovisko generálního advokáta česká poslankyně Evropského parlamentu Martina Dlabajová, která se případu dlouhodobě věnuje.

Krácení přídavků se totiž týká až deseti tisíc českých dětí. „Přídavky, na které mají tyto rodiny nárok, poklesly až o 40 procent. Mnohé z nich se na mě obracely a popisovaly, co pro ně takový zásah do rodinného rozpočtu znamená. Už dlouhou dobu se proto snažím na zacházení s českými pendlery a jejich rodinami upozorňovat a několikrát jsem kvůli tomu alarmovala Evropskou komisi,“ uvedla poslankyně, která je „přesvědčena, že v moderní Evropě není pro podobnou diskriminaci a rozdělování osob na dvě kategorie místo.“

Úprava vyplácení dávek pracovníkům, jejichž děti mají trvalý pobyt v jiné členské zemi, začala v Rakousku platit 1. ledna 2019. Evropská komise se i po opakovaném apelu české europoslankyně Martiny Dlabajové rozhodla podat na Rakousko žalobu k Soudnímu dvoru EU pro nesplnění povinnosti.

Generální advokát ve svém aktuálním stanovisku navrhl, aby „Soudní dvůr EU vyhověl žalobě Komise a shledal, že úprava rodinného přídavku, slevy na dani na vyživované dítě, rodinného bonusu ‚plus‘, slevy na dani pro domácnost s jedinou výdělečně činnou osobou, slevy na dani pro rodiče samoživitele a slevy na dani z důvodu výživného pro migrující pracovníky, jejichž děti mají trvalý pobyt v jiném členském státě, je v rozporu s unijním právem.“

Konečné rozhodnutí vynese Soudní dvůr EU, který není návrhy generálního advokáta vázán, ale zpravidla se jimi řídí. Odhaduje se, že se tak stane během příštích měsíců. „Pevně věřím, že Soudní dvůr EU v konečném rozsudku rozhodne stejně,“ dodala Martina Dlabajová.

Další tiskové zprávy k tématu:


Další příspěvky

Kontakt