Aktuality 29. 08. 2019

Rakousko nadále diskriminuje české rodiny

Rakousko nadále diskriminuje české rodiny

Rakousko od vyplácení rozdílné výše přídavků na děti v závislosti na tom, zda se jedná o domácího pracovníka či cizince, zřejmě neustoupí. Tamní vládě se navíc nepovedlo rozptýlit podezření Evropské komise, že se jedná o diskriminaci. Na problém, který se bezprostředně týká velkého počtu českých rodin, dlouhodobě upozorňuje také česká europoslankyně Martina Dlabajová. „Indexaci přídavků na děti, kterou Rakousko přijalo, zcela odmítám. Vídeň tím naprosto zbytečně vytváří další překážky na vnitřním trhu, brání volnému pohybu osob a rozděluje Evropu,“ vysvětluje Dlabajová.

Odhaduje se, že počet dětí dotčených novým rakouským zákonem se v ČR pohybuje kolem 9500. Podle informací Ministerstva zahraničních věcí to znamená, že se přídavky na tyto děti sníží o téměř 40 procent. „Rodiče, kteří pracují v Rakousku, ale jejichž děti zůstávají doma v Česku, se na mě neustále obracejí a ptají se, kdy se celá záležitost vyřeší. Tyto rodiny totiž budou po celou dobu přicházet o rodinné dávky, na které mají podle práva EU nárok,“zdůrazňuje M. Dlabajová.

Vyrovnání nevyplacených dávek

Česká europoslankyně proto už v dubnu vyzvala komisařku pro zaměstnanost Marianne Thyssenovou, aby zveřejnila právní argumenty rakouské vlády, o které se indexace opírá. Dlabajová konkrétně požadovala objasnění, zda v případě, kdy se prokáže pochybení na straně Rakouska, dojde k vyrovnání nevyplacených částek poškozeným pracovníkům. Odpověď Evropské komise, kterou nedávno obdržela, ji ale zklamala. „Od komisařky pro zaměstnanost Marianne Thyssenové jsme se nedozvěděli nic konkrétního. Tisíce českých občanů proto i nadále zůstávají v nejistotě,“uvedla europoslankyně.

Martina Dlabajová se však nevzdává a chce na problém dále upozorňovat. „Nesmíme polevit. Komise je strážcem unijní legislativy a já ze své pozice poslankyně Evropského parlamentu využiji všechny prostředky, které mi umožňují dál vyvíjet tlak a požadovat co nejrychlejší nápravu pro naše občany,“uzavírá česká europoslankyně.


Další příspěvky

Kontakt