Aktuality 15. 03. 2023

Projev: S balíčkem pro podnikatele nesmíme otálet

Projev: S balíčkem pro podnikatele nesmíme otálet

Evropská komise slíbila před 6 měsíci představení balíčku úlev pro malé a střední podniky v Evropě. Jde o reakci na aktuální ekonomickou situaci spojenou s inflací, vysokými cenami za energie a ochranářské tendence globálních ekonomik. Europoslankyně Martina Dlabajová vystoupila na plenárním zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku a vyzvala Evropskou komisi, aby práce na balíčku urychlila. Přečtěte si její celý projev.

Pane komisaři,

když mluvíme o evropské ekonomice a zní tu slova jako konkurenceschopnost, růst, prosperita, pracovní místa, tak hned dodejme: malé a střední podniky.

Ano. Jsou to právě malí a střední podnikatelé, kteří drží klíč k růstu a dostatku pracovních míst v Evropě.

6 měsíců.

6 měsíců uplynulo od slibu představit balíček úlev pro malé a střední podniky. A já se ptám, co se stalo s tímto slibem? Proč na jeho splnění musí podniky tak dlouho čekat? Tolik času nemáme.

Rozumím tomu, že pravidla hry se hlavně v poslední době mění, a Evropa není viníkem. Rozumím tomu, že hledáme společné komplexní řešení. Rozumím tomu, že boříme tabu kolem vnitřního trhu.

Čemu ale nerozumím, je, proč stále nechápeme, že podnikatelé netouží po ničem jiném než po tom, k čemu je předurčuje jejich definice – čili v klidu podnikat, a přinášet tím užitek všem.

Přístup k financím, svižné schvalovací procesy, dovednosti, inovace, investice, to vše je potřeba, ale pokud nezlepšíme podnikatelské prostředí, neodlehčíme firmám od byrokracie, tak se snažíme zbytečně.

Pouze debaty a sliby konkurenceschopnost, růst ani pracovní místa nepřinesou.

Děkuji.

Martina Dlabajová, 15. března 2023, Štrasburk


Další příspěvky

Kontakt