Polsko prodloužilo nelegální těžbu v dole Turów, Evropský parlament nesouhlasí
Celkem 38 poslanců Evropského parlamentu z různých politických skupin upozorňuje na problematickou těžbu v hnědouhelném dole Turów, který se nachází v blízkosti česko-polských hranic. Rok od zahájení nelegální těžby se ve společném dopise obrátili na místopředsedu Evropské komise Franse Timmermanse a komisaře pro životní prostředí Virginijuse Sinkevičiuse, aby neváhali a proti Polsku zasáhli.
„Polsko dlouhodobě popírá zásadní dopady těžby na krajinu i život obyvatel na české, ale i německé straně hranic. Lidem, kteří žijí v českých obcích nedaleko dolu, už dnes kvůli těžbě ubývá pitná voda v jejich studnách. Je proto pro mě zcela nepochopitelné, že i za této situace Polsko prodloužilo v těchto dnech těžbu až do roku 2044,“ uvedla k tomu česká europoslankyně Martina Dlabajová (nezávislá za ANO, Renew Europe).
Martina Dlabajová se proto spolu s dalšími poslanci Evropského parlamentu obrátila na Evropskou komisi. Ve společném dopise, pod který připojilo podpis celkem 38 europoslanců a europoslankyň z různých. „Je potřeba využít všech možností, které jsou na stole,“ řekla k tomu M. Dlabajová.
Martina Dlabajová na možné porušení práva EU polskými úřady kvůli těžbě a jejímu rozšiřování v dole Turów upozorňovala opakovaně už v minulosti a obracela se kvůli tomu na Evropskou komisi. Vyzývala ji, aby celou záležitost posoudila a co nejrychleji vynesla stanovisko.
Evropská komise v loni v prosinci dospěla k závěru (v právně nezávazném stanovisku), že Polsko nesprávně vyhodnocuje vliv dolu na životního prostředí a nedostatečně o tom poskytuje informace sousedícím státům včetně České republiky.
Česko na konci února podalo na Polsko žalobu kvůli rozšiřování těžby v dole. Součástí žaloby je také žádost o zastavení těžby do doby, než své stanovisko vynese Soudní dvůr EU. Polská strana se vůči tomu ohradila. „Jsem přesvědčena, že soud dá za pravdu českým a německým občanům, které těžba ohrožuje a poškozuje,“ dodává česká europoslankyně.