Aktuality 03. 02. 2020

Polsko ignoruje obavy Čechů z rozšíření dolu Turów

Polsko ignoruje obavy Čechů z rozšíření dolu Turów

Těžba v hnědouhelném dole Turów, který se nachází v blízkosti česko-polských hranic, bude pokračovat. Souhlasné stanovisko s rozšířením dolu vydalo minulý týden regionální ředitelství ochrany životního prostředí ve Vratislavi. S tím však dlouhodobě nesouhlasí české ministerstvo životního prostředí a také vedení Libereckého kraje. Důvodem jsou obavy z negativních dopadů těžby na životní prostředí.

„Je k neuvěření, že Polsko zcela ignoruje námitky české strany. Lidé, kteří žijí v českých obcích nedaleko dolu, už dnes pozorují, že jim díky těžbě v nedalekém polském dole ubývá voda v jejich studnách. Pokud navíc dojde k plánovanému rozšíření dolu a pokračování těžby až do roku 2044, kromě dalšího úbytku podzemní vody hrozí i vyšší prašnost a také hluk,“ říká k tomu česká europoslankyně Martina Dlabajová (nezávislá za ANO), která je přesvědčená, že Polsko svým postupem porušuje hned několik směrnic EU (konkrétně směrnice SEA, EIA a o vodě).

„Rozhodla jsem se podpořit postoj českého ministerstva životního prostředí, které poukazuje na to, že tu existuje důvodné podezření na porušování práva EU. Z tohoto důvodu jsem se obrátila na Evropskou komisi, aby celou záležitost posoudila a svůj závěr co nejrychleji sdělila veřejnosti,“ vysvětluje M. Dlabajová. Europoslankyni v tomto kroku podpořili i její kolegové v delegaci poslanců Evropského parlamentu za hnutí ANO.

Martina Dlabajová bude usilovat o to, aby se sporem začalo zabývat také plénum Evropského parlamentu. „Při nejbližší příležitosti tuto otázku zvednu a doufám, že se nám i díky tomu povede spor vyřešit,“ uvedla.


Další příspěvky

Kontakt