Aktuality 25. 11. 2023

Martina Dlabajová opět převzala záštitu nad Zlín Design Market 2023

Martina Dlabajová opět převzala záštitu nad Zlín Design Market 2023

O víkendu 24. – 25 listopadu se 2. patro zlínského zámku promění v prostory plné inspirace a tvůrčí atmosféry. Uskuteční se zde totiž již 9. ročník Zlín Design Marketu, v rámci kterého čtyři desítky prodejců představí svoji tvorbu. Doprovodný program potom nabídne swap nebo speciální workshopy pro dospělé i děti. Vstup na Zlín Design Market je zdarma.

Již tuto sobotu od 10:00 hodin se návštěvníci budou mít možnost v průběhu dvou víkendových dnů seznámit s mladými českými tvůrci, jejich výrobky a pořídit zde originální vánoční dárky nebo něco pro radost. „I letos nabídneme prostřednictvím Zlín Design Marketu širokou škálu různých kreativních oblastí tvorby od oděvů, přes módní doplňky, netradiční šperky, keramiku, bytové dekorace, přírodní kosmetiku, ale tradičně třeba také knihy nebo zdravé mlsání,“ vysvětlila iniciátorka projektu Miroslava Ptáčková a dodala, že cílem akce je představovat zajímavé trendy, značky, ale i nové objevy na poli autorské tvorby.

Poprvé bude možné využít na Zlín Design Marketu bezpeněžní výměnu oblečení neboli SWAP. Návštěvníci se tak budou moci zbavit nepotřebných oděvů, a naopak si zase odnést nové úlovky do svého šatníku. „Stačí pouze přinést na zámek čisté, zachovalé a funkční oblečení,“ upřesnila princip akce Miroslava Ptáčková.

Další novinkou letošního ročníku je také spolupráce s Registrem dárců kostní dřeně. Během celého víkendu, tak bude možné se zaregistrovat jako dárce a pomoci tak nejen sedmiletému Matějovi, ale i dalším čekatelům na transplantaci kostní dřeně.

Organizátoři Zlín Design Marketu připravili tradičně celou řadu workshopů pro děti a dospělé. Volně dostupné a vhodné zejména pro děti jsou workshopy s výrobou originálních přání, malování dřevěných záložek a jmenovek, barevná terapie v podobě omalovánek nebo výroba jednoduchých šitých tašek z banneru.

„Zbývá nám posledních pár volných míst, a proto doporučujeme zejména na náročnější workshopy se přihlásit dopředu. K dispozici bude třeba výroba adventních věnců s Květy od Heleny, workshop šití tašek ze starých bannerů vytvářet podle návrhu MINX a také Technika fotogramu: chemigram,“ upozornila Miroslava Ptáčková a dodala, že tyto jsou dostupné za poplatek.

Poslední zmíněný workshop povede Lenka Trčková, jejíž výstava „Latence“ právě probíhá v Galerii Václava Chada a je také součástí doprovodného programu Zlín Design Marketu. Výstavu lze zhlédnout i přímo v doprovodu autorky během komentované prohlídky, která se společně s workshopem uskuteční v neděli 26. 11. 2023 ve 13:00.

Nad projektem převzala opět záštitu poslankyně Evropského parlamentu Martina Dlabajová, pro kterou je Zlín Design Market srdcovou záležitostí. „Od samého počátku byl koncept skvěle promyšlený a jsem nadšená, že se stále vyvíjí a každoročně nabízí návštěvníkům něco nového,“ zhodnotila Martina Dlabajová a dodala: „Původně jsme chtěli do Zlína přilákat menší tvůrce a podnikatele, abychom je podpořili v jejich tvorbě a snažení. S časem se náš projekt rozšířil a dnes už jeho význam překračuje hranice nejen Zlína, ale i celého Zlínského kraje, což mě nesmírně těší. Kdykoliv mi to moje pracovní závazky dovolí, snažím se Zlin Design Market navštívit a pokaždé jsem mile překvapena velkým zájmem, který akce vzbuzuje. Všechny tímto srdečně zvu, protože i tentokrát bude z čeho vybírat.“

Zlín Design Market se bude konat ve 2. nadzemním podlaží zlínského zámku v sobotu 25. listopadu od 10 do 18 hodin a v neděli 26. listopadu od 10 do 16 hodin. Vstup na akci je letos zdarma. Volný vstup je také na fotografickou výstavu „Latence“, komentovanou prohlídku výstavy i větší část workshopů.

Více na www.zlin-design.cz

Kontakt pro média

Kateřina Martykánová

e-mail: martykanova@zlinskyzamek.cz

tel.: 602 576 870 


Kontakt