Aktuality 04. 09. 2022

Martina Dlabajová hájila zájmy filmařů na Filmovém festivalu v Benátkách

Martina Dlabajová hájila zájmy filmařů na Filmovém festivalu v Benátkách

Filmový festival v Benátkách je považován za jeden z největších a nejprestižnějších filmových festivalů vůbec. Spolu s francouzským Cannes a německým Berlínem se italské Benátky řadí do tzv. svaté trojice festivalových měst. Letošního již 79. ročníku, který probíhal od 31. srpna do 10. září, se zúčastnila také poslankyně Evropského parlamentu Martina Dlabajová.

Co má Evropský parlament společného s filmovým festivalem v italských Benátkách? Europoslanci se dlouhodobě snaží podporovat kulturu a věří, že film je jedinečným prostředkem k podněcování celospolečenské diskuse o Evropě a její budoucnosti. Právě proto Evropský parlament spolu s Evropskou filmovou akademií, Evropskou komisí a asociací Europa Cinemas každoročně uděluje Cenu diváků LUX. Právě na Biennale se Evropský parlament snaží nejen Cenu diváků LUX propagovat (vítězný snímek Quo Vadis, Aida byl na festivale uveden), ale také posilovat vazby v rámci evropského filmového průmyslu.

A proč je LUX - evropská filmová cena diváků tolik významná? Oceňuje snímky, které staví pomyslné kulturní mosty mezi lidmi z celé Evropy. Filmy, které získávají nominaci na tuto cenu, se dotýkají aktuálních sociálních a politických témat, a zároveň odrážejí bohatost a krásu evropské kinematografie.

Martina Dlabajová filmovou Cenu diváků LUX dlouhodobě podporuje. V Benátkách se zúčastnila kulatého stolu pořádaného Asociací ředitelů Evropských filmových agentur (EFAD). Hovořila tam o výzvách, kterým evropský filmový průmysl čelí v důsledku pandemie COVID-19.

Kreativní průmysly obecně patří mezi priority české europoslankyně již od roku 2014, kdy byla poprvé zvolena do Evropského parlamentu.

Podpora kulturním a kreativním průmyslům

Kulturní a kreativní průmysly jsou významnou součástí evropské ekonomiky, zaměstnávají více než 12 milionů lidí a vytvářejí zhruba 6-7 % HDP EU. Krátce po svém příchodu do Evropského parlamentu Martina Dlabajová iniciovala vznik Parlamentní skupiny pro kulturní a kreativní odvětví. Díky systematické práci této skupiny se kulturní a kreativní průmysly dočkaly uznání a zachází se s nimi jako s jedním z ekonomicky nejdůležitějších odvětví. Velkým úspěchem práce parlamentní skupiny je také zajištění finančních prostředků pro kulturu a kreativitu ve víceletém rozpočtu EU, a to konkrétně v největším světovém programu pro výzkum a inovace Horizon Europe.

Návštěva Filmového festivalu v Benátkách byla pro Martinu Dlabajovou důležitá nejen proto, že mohla, jakožto vyslankyně Evropského parlamentu, upozornit na současné výzvy, kterým evropský film čelí, ale také proto, aby mohla opětovně ujistit kreativce a filmaře, že kdykoliv budou potřebovat, mohou se na ni obrátit.


Další příspěvky

Kontakt