Poslední plenární zasedání Evropského parlamentu před koncem loňského roku se neslo ve znamení malých a středních podniků a vše nasvědčuje tomu, že tomu tak bude i nadále.
Evropský parlament v prosinci schválil dlouhodobý rozpočet na období 2021-2027, kde si na své přijdou i malí a střední podnikatelé. Vedle „tradičních“ dotačních titulů bude zdrojem také nový program pro podporu výzkumu a inovací Horizon Europe. Kromě navýšení jeho kapitoly v rozpočtu EU, na kterém jsme trvali do poslední minuty závěrečných jednání, mám i další dobrou zprávu. V průběhu vyjednávání o tom, jak bude program v dalších sedmi letech vypadat, jsem přesvědčila kolegy, abychom dali větší šanci schopným a šikovným inovačním podnikům z řad malých a středních firem. Peníze z tohoto programu, který je už dnes ve světě unikátem, tak nepůjdou pouze na podporu excelentního výzkumu ve veřejném sektoru, ale pomohou také projektům, které zajistí přenos objevů z laboratoří do praxe. O podporu, která bude vyhlašovaná pomocí výzev, se tak budou moct hlásit firmy mající ambice představit průlomové inovace s konkrétními dopady na naše životy.
Evropský parlament v posledních týdnech před koncem roku ladil také svou pozici vůči malým a středním podnikům obecně. Konkrétně jsme zaujímali postoj k nové strategii pro malé a střední podniky, se kterou už na jaře loňského roku přišla Evropská komise a o které jsem na stránkách Komory už také psala. Už tehdy jsem říkala, že se jedná o důležitý krok, protože v minulosti jsme si o takto strukturovaných plánech s jasnými cíli na evropské úrovni mohli nechat pouze zdát. Chyběly tu konkrétní závazky a nedodržovaly se principy, které by skutečně přispěly k tomu, že se budeme k malým a středním firmám stavět zodpovědně a tak, jak si vzhledem k jejich strategickému postavení v unijní ekonomice zaslouží.
To by se nyní mělo změnit. Evropská komise navíc slíbila, že zkraje roku zmiňovanou strategii přepíše, aby lépe reagovala na stávající situaci, kterou vyvolala pandemie onemocnění COVID-19 a snaha zastavit její další šíření. Osobně mě velmi těší, že se Evropská komise v čele s její předsedkyní Ursulou von der Leyen rozhodla vyslyšet mé volání po pravidelném „skládání účtů“ z toho, co se v uplynulém roce podařilo pro malé a střední podniky v EU udělat. Mělo by to probíhat na půdě Evropského parlamentu a věřme, že se to podaří zrealizovat co nejdříve. Už není na co čekat.
Martina Dlabajová, poslankyně Evropského parlamentu.
Původně psáno pro měsíčník Hospodářské komory ČR Komora.