Aktuality 15. 09. 2022

Malé a střední podniky historicky na plénu Evropského parlamentu

Malé a střední podniky historicky na plénu Evropského parlamentu

Malé a střední podniky, které tvoří 99 % všech firem v EU (platí i pro ČR), se dostaly do pozornosti evropských institucí. Dnes dopoledne proběhla na plenárním zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku historická debata věnovaná aktuální situaci těchto firem v EU. Debata za účasti členů Evropské komise a Evropského parlamentu je iniciativou české europoslankyně Martiny Dlabajové, která se zasadila o to, aby se instituce EU začaly o problémy malých a středních podnikatelů vážně zajímat.

Debata věnovaná malým a středním podnikům se inspirovala v tradičním projevu o stavu Unie, s nímž do Evropského parlamentu pravidelně přichází předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen. Letos se konala podruhé a obě sledovaná vystoupení, která proběhla na plenárním zasedání instituce ve Štrasburku, od sebe dělil pouhý den.

„Malé a střední podniky přežily s vypětím všech sil dva roky covidu, aby okamžitě poté musely čelit další krizi způsobené vysokými cenami energií, inflací a dopady války na Ukrajině. Řada z nich už zkrachovala, další jsou nuceny propouštět a všechny se strachují o budoucnost. To, že se vážně vedená debata o tom, jak jim pomoct a usnadnit podnikání obecně, dostala na plénum Evropského parlamentu, považuji za úspěch. Je to první krok, jak se od slibů na papíře konečně dostat k činům. Bez pomocné ruky, která musí přijít také z EU, malé a střední podniky stávající krizí neprojdou,“ uvedla česká europoslankyně Martina Dlabajová (nezávislá za ANO, Renew Europe).

Martina Dlabajová je výraznou postavou politické skupiny Renew Europe a dlouhodobě se zasazuje právě o podporu malým a středním podnikům. Stojí v čele pracovní skupiny Renew Europe SME Taskforce a vede rovněž parlamentní skupinu věnovanou malým a středním podnikům napříč celým Evropským parlamentem SME Intergroup. Výroční projev o stavu malých a středních podniků, který se letos konal již podruhé, je její iniciativou.

„Vytrvale jsem vyzývala Evropskou komisi, aby začala pravidelně docházet do Evropského parlamentu a veřejně tu v přímém přenosu skládala účty z toho, co během posledních dvanácti měsíců udělala pro malé a střední podniky. Podobně to probíhá v celé řadě jiných oblastí, například v energetice, a funguje to,“ vysvětluje Martina Dlabajová. „Určitě nejde o to, abychom se navzájem plácali po ramenou, ale naopak si otevřeně řekli, kde evropští politici a úředníci selhávají, a něco s tím udělali,“ dodává.

S výčtem toho, co se během posledního roku povedlo udělat ve prospěch malých a středních firem na evropské úrovni, avšak také se seznamem nesplněných úkolů, tentokrát v Evropském parlamentu vystoupila česká eurokomisařka Věra Jourová.

Malé a střední podniky tvoří 99 % všech firem v EU a také v České republice. V Česku zaměstnávají více než 2 miliony lidí, což představuje 61 % všech zaměstnanců v ČR.

Videozáznam celé debaty o stavu malých a středních podniků si můžete pustit ZDE.

Přepis debaty o stavu malých a středích podniků najdete ZDE.


Další příspěvky

Kontakt