Aktuality 12. 05. 2023

Kreativní průmysly: Martina Dlabajová podpořila vznik oborové federace

Kreativní průmysly: Martina Dlabajová podpořila vznik oborové federace

Poslankyně Evropského parlamentu Martina Dlabajová vystoupila na již 3. ročníku kulturní a mezioborové konference Pražské kulturní fórum 2023, které za podpory hlavního města Prahy pořádá Kreativní Praha. Ve svém příspěvku podpořila založení mezioborové federace pro kulturní a kreativní průmysly v ČR. Konference, které se zúčastnilo více než 200 účastníků, proběhla 20. dubna v Divadle Archa v Praze.

Letošní ročník s podtitulem Kultura je investice se zaměřil na investiční potenciál kultury a kulturních a kreativních odvětví. Na pódiu i mimo něj se potkali odborníci napříč profesními obory a podpořil investiční potenciál kultury a kulturních a kreativních odvětví a také vznik oborové federace. Ta by měla zastupovat všechna kulturní a kreativní odvětví. Její založení podpořila také poslankyně Evropského parlamentu Martina Dlabajová, která se dlouhodobě aktivně zasazuje o zlepšení podmínek pro kreativní obory v ČR.

Česká europoslankyně v loňském roce uspořádala sérii workshopů s názvem „Evropa jako kreativní laboratoř“. Diskutovalo se na nich, v jakých podmínkách čeští kreativci působí, jaké výzvy překonávají a co je možné udělat pro to, aby mohli naplno využít svůj tvůrčí potenciál. Účastníci workshopů identifikovali překážky rozvoje kultury a kulturních a kreativních odvětví v České republice a nabídli konkrétní řešení.

Mj. se shodli také na akutní potřebě založení české „kreativní federace“ zastupující celý kulturní a kreativní sektor. „Jde o ambiciózní závěr, který má mou plnou podporu. Čeští kreativci se musí spojit a táhnout za jeden provaz,“ uvedla poslankyně Evropského parlamentu Martina Dlabajová.

Celý záznam vystoupení Martiny Dlabajové na konferenci Pražské kulturní fórum 2023 v rámci panelu Kultura je investice/Economy: Budoucnost je v kreativních odvětvích můžete shlédnout na You Tube.

Shrnutí celé konference si můžete přečíst ZDE.


Další příspěvky

Kontakt