Aktuality 13. 07. 2023

Evropský parlament se silně postavil za malé a střední podniky

Evropský parlament se silně postavil za malé a střední podniky

Europoslanci na plenárním zasedání ve Štrasburku schválili historicky první rezoluci, která se zaměřuje výhradně na malé a střední podniky. Volají v ní po konkrétních krocích, které pomohou malým a středním podnikům. Ty se stále vzpamatovávají z dopadů pandemie COVID-19 a ruské agrese na Ukrajině, které způsobily narušení dodavatelských řetězců, vysoké ceny energií a dlouho trvající inflaci. Usnesení Evropského parlamentu a debatu na plénu o malých a středních podnicích iniciovala česká europoslankyně Martina Dlabajová (nezávislá za ANO, Renew Europe).

Malé a střední podniky představují drtivou většinu všech podniků v EU, v Evropě zaměstnávají více než 100 milionů lidí a vytvářejí více než polovinu HDP Evropy. V posledních letech čelí řadě výzev spojených s dopady pandemie COVID-19 na chod ekonomiky a ruské války na Ukrajině. „Mnoho podnikatelů, kteří s vypětím všech sil přežili dva náročné roky covidu, už zkrachovala, další byli nuceni propouštět a všichni mají stálé obavy o budoucnost svého byznysu,“ uvedla česká europoslankyně Martina Dlabajová.

Europoslanci proto na dnes končícím plenárním zasedání ve Štrasburku přijali rezoluci zdůrazňující klíčovou roli malých a středních podniků v evropské ekonomice, která volá po okamžitých krocích, jež je potřeba udělat, aby se situace těchto podniků zlepšila.

Europoslanci proto na dnes končícím plenárním zasedání ve Štrasburku přijali rezoluci zdůrazňující klíčovou roli malých a středních podniků v evropské ekonomice. Usnesení volá po okamžitých krocích, jež je potřeba udělat, aby se situace těchto podniků zlepšila.

Evropský parlament se v ní jednoznačně vyslovil pro zjednodušení legislativy a vyzval Evropskou komisi, aby vždy před předložením nových regulací maximálně zohlednila dopady právě na malé a střední podniky. „Musíme být přísní, protože mnohdy je potřeba pečlivě zvažovat také kumulativní účinek legislativy,“ uvedla Martina Dlabajová.

Nutné je také systematicky snižovat administrativní zátěž, které malé a střední podniky čelí. „Není možné, aby z institucí neustále přicházely nové a nové regulace, které už tak zavalené podnikatele dále zasypávaly nesmyslnou byrokracií. Regulační zátěž dopadající na malé a střední podniky musíme co nejdříve snížit,“ dodala česká europoslankyně.

Rezoluce přijatá Evropským parlamentem volá také po rychlém řešení opožděných plateb. „Málokdo ví, že každý čtvrtý malý nebo středně velký podnikatel v EU zkrachuje kvůli nezaplaceným fakturám za jeho zakázky,“ vysvětluje M. Dlabajová, podle které je dále klíčové, aby malé a střední podniky měly lepší přístup k financím včetně těch z unijních zdrojů.

Europoslanci hlasovali o rezoluci po skončení debaty věnované malým a středním podnikům, která na plénu proběhla o den dříve. Tzv. debata o stavu malých a středních podniků v Unii (the State of the SME Union) se inspirovala v tradičním projevu o stavu Unie, s nímž do Evropského parlamentu pravidelně přichází předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen.

Martina Dlabajová je výraznou postavou politické skupiny Renew Europe a dlouhodobě se zasazuje právě o podporu malým a středním podnikům. Stojí v čele pracovní skupiny Renew Europe SME Taskforce a vede parlamentní skupinu věnovanou malým a středním podnikům napříč celým Evropským parlamentem SME Intergroup. Výroční projev o stavu malých a středních podniků, který se letos konal již potřetí, je její iniciativou.

„Vytrvale jsem vyzývala Evropskou komisi, aby začala pravidelně docházet do Evropského parlamentu a veřejně tu v přímém přenosu skládala účty z toho, co během posledních dvanácti měsíců udělala pro malé a střední podniky. Podobně to probíhá v celé řadě jiných oblastí, například v energetice, a funguje to,“ vysvětluje záměr Martina Dlabajová. „Určitě nejde o to, abychom se navzájem plácali po ramenou, ale naopak si otevřeně řekli, kde evropští politici a úředníci selhávají, a něco s tím udělali,“ dodává.

Malé a střední podniky tvoří 99 % všech firem v EU a také v České republice. V Česku zaměstnávají více než 2 miliony lidí, což představuje 61 % všech zaměstnanců v ČR.

Kontakt pro novináře:

Lucie Bednárová

lucie.bednarova@europarl.europa.eu, +420 724 332 932


Další příspěvky

Kontakt