Aktuality 14. 12. 2021

Evropa sází na styl a design, otvírá se šance pro české firmy

Evropa sází na styl a design, otvírá se šance pro české firmy

Až 85 milionů eur poputuje na novou iniciativu Nový evropský Bauhaus, kterou nedávno představila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Koncepce chce vsadit na styl a design a má jít ruku v ruce s udržitelností. Podlé slov šéfky Komise Nový evropský Bauhaus spojí vizi Zelené dohody pro Evropu s hmatatelnou změnou v praxi, kterou pocítíme v budovách, ve veřejných prostorách, ale také u módy nebo nábytku.

Pro mě tento „nový životní styl“, který propojí udržitelnost s kvalitním designem, znamená především příležitost. Do projektů se mohou zapojovat firmy z celé Evropy, a české společnosti by proto měly zbystřit.

Vlastní projekty mohou předkládat společnosti z nejrůznějších hospodářských odvětví včetně stavebnictví nebo textilního průmyslu. Stejně tak se o podporu mohou hlásit veřejné instituce, start-upy nebo občanské iniciativy. Výzvy k předložení návrhů projektů jsou otevřeny už od září a první kolo podpory poběží dva roky. Další možností je přidat se k již probíhajícím iniciativám a projektům.

Zajímavé totiž je, že v polovině září proběhlo první slavnostní předání cen Nového evropského Bauhausu. Ocenění se dočkaly projekty, které vsadily na udržitelnost, estetiku a inkluzi. Ceny byly rozdány v celkem 10 kategoriích, například za „přebudovaná místa pro setkávání a sdílení“. V každé kategorii si cenu odnesly „Vycházející hvězdy Nového evropského Bauhausu“, tedy autoři mladší 30 let.

Celá koncepce Nového evropského Bauhausu bude vycházet ze stávajících programů EU, jako je program pro výzkum a inovace Horizon Europe a jeho mise, program pro životní prostředí a oblast klimatu LIFE, a z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Počítá se navíc s tím, že finanční podpora z programů EU povzbudí zdroje členských států a soukromé investice.

A tím to nekončí. V roce 2022 ve můžeme těšit na „Festival Nového evropského Bauhausu“, jehož první ročník proběhne v Bruselu. Od roku 2023 se plánuje pořádání každoročních akcí nejen v EU, ale i mimo ni.

Psáno pro magazín Hospodářské komory Komora.


Další příspěvky

Kontakt