Aktuality 02. 07. 2021

Europoslankyně Martina Dlabajová obdrží prestižní italské vyznamenání

Europoslankyně Martina Dlabajová obdrží prestižní italské vyznamenání

Poslankyně Evropského parlamentu Martina Dlabajová obdrží prestižní vyznamenání „Rytířka řádu italské hvězdy“ (Cavaliere dell’Ordine della Stella d’Italia), které jí udělil italský prezident za mimořádný přínos česko-italským vztahům. Martina Dlabajová převezme ocenění v pátek 2. července při slavnostní ceremonii v Italském kulturním institutu v Praze z rukou italského velvyslance v ČR Francesca Saveria Nisia.

„Martina Dlabajová v roli podnikatelky i europoslankyně významně přispěla k rozvoji spolupráce a přátelství mezi Itálií a Českou republikou. Jako podnikatelka, a to také díky spolupráci s Italsko-českou obchodní a průmyslovou komorou, vždy hrála důležitou roli ve významném rozvoji obchodních vztahů mezi ČR a Itálií,“ uvedl k tomu italský velvyslanec Francesco Saverio Nisio.

Martina Dlabajová se stane nositelkou titulu „Rytířka řádu italské hvězdy“ po slavnostním ceremoniálu, který proběhne v pátek 2. července v Italském kulturním institutu v Praze.

„Je to pro mě obrovská čest a pocta. V Itálii jsem dvacet let žila a považuji ji za svůj druhý domov, kam se budu vždy ráda vracet. Na přátelských vztazích mezi Itálií a mou rodnou Českou republikou mi vždy záleželo a vítala jsem každou příležitost, kdy jsem pro ně mohla něco udělat,“ říká k tomu Martina Dlabajová.

Česká politička a bývalá podnikatelka odešla do Itálie studovat vysokou školu. Po získání diplomu na univerzitě v Padově v zemi zůstala a věnovala se podnikání. „Obě země jsou nesmírně zajímavé a chtěla jsem je propojovat. V Itálii jsem prezentovala českou kulturu a gastronomii a v Česku zase tu italskou. Českým firmám jsem radila, jak se uchytit na italských trzích, a do České republiky jsem pomohla přivést italské investice. Podporovala jsem i kulturu,“ uvedla Martina Dlabajová, která stojí např. za založením Českého kulturního kroužku v italském městě Udine a organizací řady česko-italských festivalů nebo výstav italských umělců v ČR a českých umělců v Itálii. Martina Dlabajová vydala také několik dvoujazyčných knih.

Tím výčet jejích aktivit na podporu česko-italských vztahů nekončí. „Dávala jsem dohromady české a italské školy, které pak pracovaly na společných projektech, včetně výměn studentů. Obzvlášť hrdá jsem na výměny studentů uměleckých škol, hlavně školy mozaiky ve Spilimbergu, která je jediná svého druhu na světě, a sklářské školy ve Valašském Meziříčí,“ pokračuje česká europoslankyně.

Martina Dlabajová pracovala také na sbližování českých a italských krajů, měst a menších obcí. Z těchto spojení vznikla dlouhodobá spolupráce, která funguje dodnes. Zmínit lze spolupráci mezi Zlínským krajem a regionem Piemonte, krajem Vysočina a regionem Friuli Venezia Giulia, městy Zlín a Turín nebo Bystřice pod Hostýnem a San Giovanni al Natisone. Neméně důležité byly její aktivity v oblasti podpory cestovního ruchu. „Stála jsem za velkou společnou prezentací všech moravských krajů pod značkou Morava či představením oblasti Friuli Venezia v ČR jakožto oblasti s nejbližšími Dolomity a nejbližšími plážemi pro Čechy,“ dodává k tomu Martina Dlabajová.

Lásku k Itálii si Martina Dlabajová odnesla v roce 2014 také do Evropského parlamentu, kde již sedmým rokem aktivně vystupuje ve prospěch česko-italských vztahů. „V Evropském parlamentu Martina Dlabajová představuje přirozený most mezi českými a italskými členy a odvádí skvělou práci prostředníka pro zlepšení vzájemného porozumění,“ říká italský velvyslanec v ČR Francesco Saverio Nisio. „Má výjimečné znalosti italského jazyka – to je již samo o sobě propagací naší kultury a našich tradic. S jistotou mohu říct, že Martina Dlabajová si plně zaslouží prestižní uznání, které jí udělil prezident Italské republiky.“

Vyznamenání Řád italské hvězdy uděluje prezident Italské republiky na návrh ministra zahraničí cizincům, kteří se zaslouží o rozvoj přátelských vztahů Itálie s dalšími zeměmi.

Martina Dlabajová byla za osobní přínos rozvoji ekonomických a podnikatelských vztahů mezi Itálií a Českou republikou oceněna již v roce 2019, kdy získala prestižní Zlatý odznak tradičně udělovaný Italsko-českou obchodní a průmyslovou komorou (Camic). Více informac ZDE.


Další příspěvky

Kontakt