Aktuality 13. 12. 2022

Česká europoslankyně jednala o možnostech spolupráce v Africe – v energetice i podnikání

Česká europoslankyně jednala o možnostech spolupráce v Africe – v energetice i podnikání

Poslankyně Evropského parlamentu Martina Dlabajová se zúčastnila výročního shromáždění RenewPAC, které se od 4. do 6. prosince konalo v marockém Marrákeši. Cílem shromáždění bylo posílit spolupráci mezi liberály z Evropy, Afriky, Karibiku a Tichomoří. Mezi hlavní témata patřila také energetika či podpora malým a středním podnikatelům.

Spolupráce s liberálně demokratickými lídry v Africe, Karibiku a Pacifiku má pevné kořeny a není novinkou. Je ji však třeba dále rozvíjet a dávat jí nové impulsy. Pandemie Covid-19, ruská invaze na Ukrajinu, současné energetická krize – to vše má vliv také na Afriku, Karibik a Pacifik. Z toho důvodu proběhlo letošní výroční zasedání RenewPAC právě v africkém Marrákeši. Politická frakce Renew Europe tím vyslala jasnou zprávu světu. Zprávu, že je třeba se sjednotit a čelit současným krizím společně. Napříč kontinenty.

Třídenní shromáždění bylo nabité jednáními, panelovými diskusemi a schůzkami. Znovu se otevřela témata jako vzájemný obchod, spolupráce v energetice, klimatická změna, udržitelné zemědělství či bezpečnost potravin atd. Všichni zúčastnění se shodli, že je potřeba tato témata zasadit to nového kontextu.

Česká poslankyně Evropského parlamentu, která se mise také zúčastnila, hledala v Africe možnosti, jak zlepšit vzájemnou spolupráci především v energetice. Během shromáždění vystoupila na panelu „Seeking Joint Responses to the New Energy Challenges“, kde hovořila o tom, že současná energetická krize vyžaduje skutečně komplexní a mezikontinentální odpovědi. Doporučila, aby zainteresované strany z EU a Afriky vzájemně sdílely své know-how, zkušenosti a příklady dobré praxe. Spolu s ostatními lídry Martina Dlabajová řešila také Společnou strategii Afrika-EU či investiční balíček Global Gateway.

V souvislosti s globálními výzvami nebyla opomenuta ani témata podpory mladých lidí, mladých podnikatelů a podnikání obecně. Malé a střední podniky představují 99 % evropských podniků a v Africe je situace podobná – 90 % afrických podniků tvoří právě tyto firmy. Na setkání „SME | Investment on equal footing“ Martina Dlabajová upozornila na nutnost pomoci malým a středním podnikům přežít současné krize. Představila neformální skupinu SME Taskforce, kterou vede a která se v Evropském parlamentu staví za lepší postavení malých a středních podniků v Evropě. Spolu s ostatními účastníky se na setkání řešily projekty, které by mohly být prospěšné pro evropské i africké malé a střední podniky a které mají potenciál položit základy pro spolehlivé obchodní vztahy.


Další příspěvky

Kontakt